Dear Friends of TAAM,

Germanic American Institute of MN (GAI)  has invited TAAM to be a partner in “Deutsche Tage” (German Days) on Saturday, June 10, 2017, at 301 Summit Avenue, St. Paul.

We will be representing our culture through music and dance. GAI will be selling Turkish food and drink along with delicious German food and world famous German beer.

There will be a Turkish gift vendor at this event.

TAAM will also have information booth at the event to share our mission and vision with the visitors. Also at this booth, you will have an opportunity to apply for membership or renew your existing membership.

There is no admission fee for this event. Food and drinks will be sold : http://www.gai-mn.org/DT_FoodMenu

For event’s details please check GAI’s Deutsche Tage’s web site below:

http://www.gai-mn.org/Deutsche-Tage-2017/

We look forward to welcoming you to St. Paul for this great summer outdoor event of good music, dance, food and much more!

TAAM Board

5 pm Baglama: Turkish Music Master Class  – with Dr. Orhan Ucer
6 pm – 7 pm Makam Baklava
7 pm -7:30 pm Turkish American Association of Minnesota Folk Dancers

 

 


Değerli TAAM Camiası,

Derneğimiz Germanic American Institute of MN’in davetlisi olarak 10 Haziran 2017 Cumartesi günü, 301 Summit Avenue St Paul’de Alman günü kutlamalarına katılacak ve Türk müziği ve halk oyunlarından oluşan bir program sunacaktir.

Ayrıca Germanic American Institute of MN (GAI) Alman yemekleri ve biranın yanısıra Türk yemekleri, ayran ve rakıyı da satışa sunacaktır.  Ayrıca etkinlikte Türk temalı hediye satışı da olacaktır.

GAI derneğimize bir danışma/bilgi masası ayırdı. Bu masada etkinlik ziyaretçilerine derneğimizin misyonu ve vizyonu ile ilgili bilgi verilecek ve üyelik işlemi yapılacaktır. Eger üye olmak veya üyeliğinizi yenilemek isterseniz bu masaya uğrayabilirsiniz.

Etkinliğe katılım ücretsiz olup, yiyecek ve içecekler ücretlidir : http://www.gai-mn.org/DT_FoodMenu

Etkinlik ile ilgili diğer detayları GAI Alman Günleri’nin aşağıdaki web sitesinde bulabilirsiniz:

http://www.gai-mn.org/Deutsche-Tage-2017

Sizleri St. Paul’de Türk müzigi, halk oyunları ve yemekleriyle buluşturacağımız bu açıkhava etkinliğinde ağırlayabilmek dilegiyle.

TAAM Yönetim Kurulu