November 10, 2020 marks the 82nd anniversary of Mustafa Kemal Atatürk’s death. As Turkish American Association of Minnesota (TAAM) , we wanted to remember Atatürk, one of the greatest leaders of the 20th Century, by sharing examples of his legacy.
As a meaningful coincidence, today is also the “United Nations World Science Day for Peace and Development”, with this year’s theme being “Science For and With Society”.
Using this global science theme, we honor the memory of Atatürk as we highlight the work of four women scientists from Minnesota’s Turkish-American community. These scientists describe what they do and how Atatürk’s reforms enabled them to be educated and empowered women and to excel in their work.
As always, we remember Mustafa Kemal Atatürk with utmost respect and gratitude.


——————————-

10 Kasım 2020 Mustafa Kemal Atatürk’ü kaybedişimizin 82. Yılı. Minnesota Türk-Amerikan Derneği (TAAM) olarak 20inci Yüzyılın en büyük ve önemli liderlerinden biri olan Atatürk’ü eserleriyle anmak istedik.
Anlamlı bir tesadüf, bugün ayni zamanda Birleşmiş Milletler’in “Barış ve Gelişim için Bilim” günü. Bu yılın teması da “Toplum için ve Toplum ile Bilim”.
Atatürk’ü , bu evrensel temanın ışığında Minnesota Türk-Amerikan topluluğumuzdan dört bilim kadınının çalışmalarını tanıtarak anıyoruz. Bu bilim insanları yaptıklarını anlatırken Atatürk devrimlerinin onların nasıl eğitimli, güçlü ve işlerinde başarılı kadınlar olmalarını sağladığını vurguluyorlar.
Her zaman olduğu gibi, Mustafa Kemal Atatürk’ü sonsuz saygı ve minnetle anıyoruz.