Dear friends of TAAM,

As you know, on October 30 there was a serious earthquake on the Aegean cost which devastated Izmir and the nearby provinces. We send our condolences to individuals who have lost their loved ones and wish speedy recovery to many wounded. We also wish strength to all the first responders who are working hard to prevent more losses.

As an organization, we plan to contribute to the rescue and rebuilding efforts. However, if you want to contribute additional funds personally, please donate through the TAAM website:

 

Donations

When donating, please specifically indicate that your donation is for EARTHQUAKE RELIEF efforts. We will bundle both TAAM’s donation and all of the individual donations and send them together.

Currently our Board members are examining options to send the donations directly to organizations working in the field and to local leaders. We are told that donations are coming in right now, but more will be needed later as rebuilding starts, so sending our support in a few weeks is preferable.

Thank you for your support

TAAM Board

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

Sevgili TAAM dostları

Bildiğiniz gibi 30 Ekimde Ege’de meydana gelen şiddetli deprem, İzmir ile çevresindeki illerde ciddi yaralar açtı. Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar, kurtarma ve yardım ekiplerine kuvvet diliyoruz.

TAAM olarak kurtarma, yardım ve yeniden inşa çalışmalarına yardım edeceğiz. Ancak kişisel olarak da yardım etmek isterseniz TAAM sayfasında “donate” linkini kullanabilirsiniz

Donations

Bağış yaparken lütfen DEPREM için olduğunu belirtiniz. Hem TAAM’in dernek olarak bağışını hem de toplanan kişisel bağışların tümünü birleştirerek göndereceğiz.

Şu sıralar Yönetim Kurulu olarak bağışları doğrudan sahada çalışan veya yerel olan hangi kurumlara gönderebileceğimizi araştırıyoruz. Ayrıca gelen haberlerde, şu sırada çok bağış yapıldığı, ileride hayat normale dönerken desteğe çok ihtiyaç olacağı belirtildiği için toplanan bağışları birkaç hafta sonra göndereceğiz.

Desteğiniz için teşekkür ederiz.

TAAM Yönetim Kurulu